Fokus på eksekutive funktioner i børnehaven
En undersøgelse i New York har i 2014 vist at et øget fokus på eksekutive funktioner giver positive effeker for eksekutive funktioner, selvkontrol, opmærksomhedskontrol, cortisol niveauer og alfa amylase. Undersøgelsen viste desuden positive resultater for læsefærdigheder, ordforråd og matematik, og at disse forbedringer fortsatte ind i perioden for første klasse.En række effekter var specifikke for skoler i områder med fattigdom, og tyder på at et fokus på eksekutive funktioner og relaterede områder af egen regulering i den tidligste del af uddannelses-systemet, kan være et effektivt middel i forhold til at reducere effekten af social arv.
Undersøgelsen blev gennemført i en gruppe af 29 skoler, 79 klasser og 759 børn og der blev andvendt et radomiseret kontrolgruppe undersøgelsesdesign (‘lodtrækningstudie’).
“Arbejdshukommelse og evnen til at regulere sin opmærksomhed, som beggge er vigtige elementer i de eksekutive funktioner, giver børn mulighed for at fokuser og bearbejde information mere effektivt. Vores resultater viser at et kombineret fokus på eksekutive funktioner og tidlig akkademisk indlæring resulterer i det stærkeste fundament for succes i skolen”, udtaler Clancy Blair, der er hovedforfatter til undersøgelsen. Blair er professor i anvendt psykologi på NYU Steinhardt/New York University.
Effektiv tidlig uddannelse er en kritisk komponent i akademisk udvikling, specielt for børn der vokser op i fattigdom: Deres socioøkonomiske status gør dem sårbare over for forskelle i uddannelsesniveau. En række forskningsresultater har i de senere år vist at et fokus på egen regulering – regulering af egne følelser og anden brug af eksekutive funktioner – kan give børn en bedre og mere positiv oplevelse af læring og være grundlag for en mere positiv udvikling gennem uddannelses-systemet.
Et element i undersøgelsen var brugen af “Tools of the Mind” (Sindets Redskaber), som er et forskningsbaseret program, der kombinerer et pensum af litteratur, matematik og vidskab med børne-styrede aktiviteter og rolle-spil. Ved brug af Tools of the Mind kan lærere organisere og administrere instruktioner for børnene, sådan at de udvikler færdigheder i egen regulering gennem deres interaktioner med klassekammerater. Dette understøtter en øget udvikling af eksekutive funktioner.
Ved sammenligning med børn i kontrol-grupper, fandt man at Tools of the Mind gav forbedringer i matematik, læsefærdigheder og ordforråd. Og disse forbedringer blev både bibeholdt og forøget ved test af læsefærdigheder og ordforråd i første klasse. Dette tyder på at der opnås varige effekter, når eksekutive funktioner forbedres.
Kilder:
ScienceDaily (2014): Focusing on executive functions in kindergarten leads to lasting academic improvements
Lars Steffensen (2016): Dunedin undersøgelsen og selvkontrol
Terrie E. Moffitt TE, et al. 2011: A gradient of childhood self-control predicts health, wealth, and public safety